Grow Strong | Recenzja książki „Relaksacje dla dzieci. Jesteś kimś wyjątkowym”
619
post-template-default,single,single-post,postid-619,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-10.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive

Recenzja książki „Relaksacje dla dzieci. Jesteś kimś wyjątkowym”

Recenzja książki „Relaksacje dla dzieci. Jesteś kimś wyjątkowym”

RELAKSACJE DLA DZIECI

JESTEŚ KIMŚ WYJĄTKOWYM

Aut orstwa Martyny Brody z ilustracjami Martyny Hyli.Książka „Relaksacje dla Dzieci JESTEŚ KIMŚ WYJĄTKOWYM”  autorstwa Martyny Brody z przepięknymi ilustracjami Karoliny Hyli, zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie i wydaje mi się, że rodzice potrzebują tej książki dla swoich dzieci, a dzieci dla siebie i dla swoich rodziców.

Książka Martyny Brody „Relaksacje dla dzieci. Jesteś kimś wyjątkowym” jest pozycją otwierającą dzieci i ich rodziców na doświadczenie głębszej relaksacji zwanej medytacją. Zawiera ona kilka przeuroczych historii relaksacyjnych, które wprowadzają słuchacza w stan odprężenia. Autorka w zgrabny sposób przemyca w nich afirmacje i pozytywne wizualizacje, a we wstępie zachęca do kreowania także własnych opowiadań o tematyce bliskiej zainteresowaniom dziecka i pobudzając jeszcze bardziej jego wyobraźnię. Medytacje te pogłębiane są przez ćwiczenia oddechowe, które są bardzo istotnim elementem tego procesu.

Techniki tutaj przedstawione są podane w bardzo przystępny sposób tak, aby rodzic, który nigdy nie miał do czynienia z tego typu praktykami nie musiał za dużo „doczytywać”  w jaki sposób ma przeprowadzić przez nią dziecko.

Autorka wyjaśnia też, że język, którym operuje w historiach medytacyjnych jest celowo słodki, zawierający sporo zdrobnień, aby wprowadzić w błogość słuchacza. I faktycznie nawet czytając te historie czułam ciepło i odprężenie mimo, że za pierwszym razem chciałam podejść do czytania w bardziej profesjonalny sposób, „na chłodno”. A to mój jeden z ulubionych fragmentów „Jesteś kimś wyjątkowym” o podróży kropelki wody po świecie przez różne stany skupienia:

„Wyobraź sobie, że jesteś jedną z kropel w rzece. Woda unosi cię razem z milionem innych kropli, pieni się, obraca, wywraca. Jesteś małą kropelką, małą drobinką, ale jednocześnie jesteś trochę całą wielką, podróżującą rzeką. 

Któregoś spokojnego, letniego i bardzo gorącego dnia woda w rzece zaczyna parować pod wpływem ciepła. Jesteś jedną z tych kropli, które zmieniają się w parę i unoszą wysoko do góry. Jesteś przezroczysta, jesteś wszędzie. Unosisz się coraz wyżej i wyżej, aż wreszcie zmieniasz się w kłębuszek miękkiej chmury(…)”

Każde opowiadanie zaraz pod tytułem zawiera podpowiedź jakie obszary historia wzmacnia. I tak na przykład w „Dzielnym ziarenku” mamy zachętę do działania i pomoc przy zmianach, a w historia „Koło” wzmacnia poczucie oparcia w innych, wdzięczność i poczucie przynależności.

Ale dlaczego medytacja?

Jak potwierdzają badania naukowe, medytacja może mieć wpływ na nasz dobrostan zarówno fizyczny jak i psychiczny, przyczyniając się do harmonijnego rozwoju na każdym etapie życia. Dobre techniki relaksacyjne nie tylko odprężają, ale uczą dzieci samoświadomości, zachęcają do bycia sobą, czyli do samoakceptacji i pomagają skonfrontować się z ich potencjałem.

Rodzice często pytają mnie, jak mogą sprawić, by ich dzieci były radosne, empatyczne, uważne, ale i spokojne w konfrontacji z wymaganiami szkolnymi i otoczenia? Idealnie byłoby, gdyby edukacja integrowała rozwój intelektualny, fizyczny, emocjonalny i ogólnopsychiczny. Jednakże dzisiaj edukacja skupia się głównie na aspekcie osiągnięć intelektualnych z dodatkiem sportu opartego na rywalizacji. Emocjonalny i psychiczny rozwój dzieci wydaje się schodzić na dalszy plan. A przecież jedno bez drugiego nie istnieje. Nie można przecież dobrze rozwijać się intelektualnie pozostając w stresie spowodowanym choćby presją wyników, egzaminów, nie mówiąc już o presji rówieśniczej i o wielu innych stresorach w tym okresie życia.

W swojej praktyce jako psycholog i coach rodzinny, pracując wiele z dziećmi i młodzieżą często korzystam z narzędzi na pograniczu medytacji, wizualizacji, czy pozytywnej afirmacji. Dzieci lubią te aktywności i zawsze oceniają je jako ważne dla nich, a także jako uspakajające i  dające szerszą perspektywę.

Medytacja może pomóc dzieciom w relaksacji, poprawie jakości snu oraz w zwiększeniu koncentracji, dzięki czemu mogą osiągać lepsze wyniki w nauce. 

Dziś, kiedy piszę ten tekst, cały pędzący świat fizycznie się zatrzymał próbując opanować rozpędzonego wirusa, ale nasze myśli w tym fizycznym zatrzymaniu pędzą jeszcze szybciej, galopując w stronę próby rozwiązań problemów jakie się wiążą z tą poważną sytuacją. Trudne emocje udzielają się naszym bliskim, szczególnie tym najmniejszym, którzy czują je dużo bardziej niż może się wydawać. Sprawdzają, czy rodzic ma się dobrze, czy są bezpieczni? Wydaje mi się , że ta książka potrzebna jest nam wszystkim właśnie dziś najbardziej.

Mam nadzieję, że będziecie mieli Państwo przyjemność skonfrontować się z tą błogością opowieści relaksacyjnych Martyny Brody  i doświadczyć chwili relaksu razem ze swoimi dziećmi. Dzisiejszy czas bycia razem w domu może okazać się prezentem od dziejów, by po pierwsze być z dziećmi w lepszym kontakcie dbając o nasze więzi, a po drugie dać im narzędzia, które umożliwią im sposobność głębokiego oddechu, uspokojenia myśli, lepszy sen, a także opanowanie i kontrolę emocji w trudnych momentach życia.

Efekty medytacji nie są natychmiastowe. To proces, który wymaga czasu. Kilka minut dziennie z książką „Jesteś Kimś Wyjątkowym”, bądź inspirowanym tą książką, może zmienić nasz świat na spokojniejszy, a w konsekwencji szczęśliwszy, czego sobie i Państwu życzę.

Aneta Majewska.